דוא"ל: ganoradv@gmail.com

המרכז להסכמי ממון

הסכם ממון על דירה

אתם בני זוג לפני או לאחר הנישואין, או חיים כידועים בציבור. לאחד מכם יש דירה בבעלותו. הוא מעוניין, שגם אם תינשאו, ובוודאי כשתיפרדו, הדירה הזו תישאר שלו – האם כדאי לערוך הסכם ממון על דירה לפני הנישואין?

הסכם ממון על דירה: כל מה שחשוב לדעת על הסכם ממון על נכס

אמנם, בעיקרון, שניכם נרתעים מלעשות הסכם ממון על נכס. שניכם חושבים שההתעסקות בזה, תיפגע בקשר. לא בא לכם להכנס "לזה", נכון?

אבל עצם קיומה של הדירה הזו, והסיכון שמא בפרידה, הדירה או עליית הערך שלה או דירה אחרת שתירכש במקומה- תיתבע על ידי בן זוגכם, מדירה שינה מעינכם, וגורמת למי מכם שהוא בעל הדירה, לאי שקט מתמשך, שיפגע בזוגיות.

תאמינו לי. אני יודע את זה, מתוך התעסקות מתמדת בהסכמי ממון על נדל"ן.

מתוך שיחות עם שני בני הזוג יחד, בפגישה, ועם כל אחד מהם לחוד, בטלפון, עוד לפני הפגישה.

תוסיפו לכך את העובדה, שאפשר והוריכם סייעו למי שהוא בעל הדירה מבניכם ברכישתה, ואני מדבר על סיוע ממשי  וגבוה. אותם הורים, דוחפים אתכם, למנוע "מצב מסוכן" לשיטתם, כמתואר לעיל, ומבקשים שתזדרזו לחתום על הסכם ממון לנדל"ן.

הסכם ממון על נדל"ן – הסכם ממון על דירה

לעתים הורים מתנים את הסיוע העתידי שלהם לרכישת דירה, בכך שבנם/בתם יחתמו על הסכם ממון על דירה לפני הנישואין ומראש, שימנע מצב שבפרידה עכורה, הסיוע שהעניקו לילדם, הדירה שנרכשה, אלו ירדו בחלקם לטמיון ( לשיטתם ), בכך שבן הזוג שאיננו בעליה, יתבע את חלקו באותה דירה.

ואז, אתם, בני הזוג, מחליטים לעשות הסכם ממון על נדל"ן במתכונת מצומצמת, ממוקד וספציפי לדירה, ולהשאיר את שאר ענייני הממון, שגם אותם ניתן וראו להסדיר, בחוץ.

הסכם ממון על דירה
הסכם ממון על דירה בין בני הזוג

הסכם ממון על הדירה בין בני זוג – זה בהחלט אפשרי

אלו הנקודות, בתמצית, שראוי להסדיר בכל הקשור להסכם ממון על נדל"ן שהוא של אחד מכם:

  1. שיפוץ ואחזקה – צריך לקבוע בהסכם הממון על נכס, שבן הזוג שאיננו הבעלים שלה, לעולם לא יוכל לקבל בה או בחלק ממנה  זכויות קניין ( בעלות ), יהיו הנסיבות אשר יהיו, כולל מצב שהוא עזר לשפץ את הדירה, השקיע בשיפוץ מכספו, תכנן אותו, סייע בהשכרת הדירה וכיו"ב.
  2. משכנתא ( אם יש )- צריך להסדיר, שגם אם החזרי המשכנתא יבוצעו מחשבון הבנק המשותף שלכם ( וזה לא מומלץ ), וגם אם הוא השתתף בפועל בהחזרי המשכנתא ( לא מומלץ ), בכל מצב כזה, ולמרות התשלום כאמור, הוא איננו רוכש זכויות קניין בדירה. ( אולי לקבוע שיגיע לו החזר כספי, אבל לא זכויות כלשהן בדירה ).
  3. מגורים– אם אתם מתכוונים לגור בדירה, צריך לקבוע שעצם המגורים, לא יעניקו לבן זוגכם זכויות כלשהן בדירה, ושמעמדו בדירה יהיה כשל "בר רשות". בנוסף, צריך לקבוע, האם בן זוגכם חייב לשלם לכם שכר דירה ( תלוי בהסדרי הממון והמחייה השוטפים שלכם ) או השתתפות בהחזקת הדירה, ( מים, חשמל, גז, ארנונה וכיו"ב וכיו"ב ), או השתתפות בתיקונים. הקביעה שבן זוגכם פטור מתשלום שכר דירה, נועדה להגן עליו, שלא ייתבע בפרידה, לשלם רטרואקטיבית, שכר דירה.
  4. פינוי הדירה בפרידה– קורה לא אחת, שמי שאיננו בעל הדירה, ולכן בפרידה אמור לפנות אותה, מסרב לצאת. וזה מאלץ אתכם להגיש תביעת פינוי, יקרה, ארוכה ומיותרת ( גם אם תזכו בה בסופו של דבר ). צריך לשקול בהסכם ממון לדירה, להטיל פיצוי יומי, במקרה של סירוב לפנות את הדירה.

פינוי הדירה בין בני הזוג כשיש ילדים קטינים

אם מי שצריך לפנות את הדירה היא בת הזוג, ויש לכם ילדים קטינים, איך היא תפנה את הדירה? האם תשאיר את ילדיה הקטינים ותצא? צריך להסדיר את המצב הזה באמצעות הסכם ממון לדירה, כך שהיא תוכל לצאת לדירה אחרת עם הילדים ( באופן זמני ), עד להכרעה לגבי המשמורת עליהם, מזונותיהם וכיו"ב.

קראו בהרחבה על הסכם ממון אחרי החתונה בין בני זוג

אבל הנקודות כפי שצוינו לעיל, אינם בהכרח הפתרון היחידי בעניין. קיימות אופציות הסדרה נוספות במסגרת הסכם ממון נדל"ן. זה תלוי בכם.

אם אכן אתם מעוניינים להחריג את הדירה הזו מהזוגיות שלכם, כפי שתואר- הנקודות שתוארו, יענו לצרכים שלכם.

אבל אם אתם מעוניינים לשתף את בת זוגכם בדירה, והכוונה היא בבעלות עליה, ניתן להסדיר גם את זה, על פי נוסחאות, שאני קורא להן "נוסחת מדרג", שמטרתן היא לצמצם פערי רכוש בינכם, על פני שנות הזוגיות הרבות, אבל על כך, במאמר נפרד.

חוץ מהסכם ממון על נכס, אולי יעניין אותך גם:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
עו"ד אורי גנור

עו"ד אורי גנור

עורך דין הסכם ממון אורי גנור, הנו המשרד היחיד בישראל, העוסק ומתמחה, באופן בלבדי, יחודי וארצי, אך ורק, בהסכמי ממון בין בני זוג, ופועל כ – עו"ד הסכם ממון בלבד.

עוד מאמרים שכדאי לך לקרוא:

גלילה לראש העמוד