דוא"ל: ganoradv@gmail.com

המרכז להסכמי ממון

הסכם ממון על דירה מלפני הנישואין

המצב הזה, שבו יש לאחד מכם דירה, מלפני הנישואין שלכם, די רווח. אני מכיר את זה.

בעל הדירה מבניכם מתקשר אלי, ובפיו בקשה אחת ויחידה, לאמור:

"יש לי דירה מלפני הנישואין, אפילו מלפני ההכרות עם בת זוגי, אני מבקש להגן על הדירה הזו, כך שהיא תישאר שלי לכל אורך חיי הזוגיות שלנו, ובוודאי אם ניפרד"

לעתים, מוסיף השואל/ת: "את הדירה הזו, קיבלתי בירושה ממשפחתי" או, מוסיף השואל/ השואלת: "למעשה, הדירה הזו רק רשומה, פורמלית, טכנית, על שמי, אבל למעשה, היא שייכת להורי. הוריי רשמו אותה על שמי, מאחר וכבר יש להם דירה".

מצב אחר שאני נישאל לגביו, מתייחס לעובדה שעל הדירה הזו, מלפני הנישואין, רובצת משכנתא.

לעתים, הבקשה ממני היא להגן על הדירה הזו בלבד. כלומר, אין עניין כלשהו, לעשות הסכם ממון מלא, על הכל (ראו כאן על הסכם ממון מפורט) אלא רק הסכם ממון על דירה לפני הנישואין.

כשאני נישאל לגבי דירה מלפני הנישואין, מוסיף השואל/שואלת להגיד לי, כי ידוע להם, שכל מה שהיה שייך לכל אחד מבין בני הזוג, מלפני הנישואין, ממילא יישאר שלו גם לאחר הנישואין.

חייבים לערוך הסכם ממון על דירה, האם כך?

למעשה, כשמדובר בהסכם ממון על דירה מלפני הנישואין יכולתי לסכם את התשובה שלי במאמר הזה, בשתי מלים. לא צריך הסכם ממון בין בני זוג.

למה לא צריך? כיוון שקיים חוק, שנקרא חוק יחסי ממון בין בני זוג.

על פי החוק הזה, אכן, כל מה שהיה שייך לכל אחד מבני הזוג מלפני הנישואין, יישאר שלו גם לאחר הנישואין.

ראו את סעיף 5.א.1 לחוק הזה. הוא מדבר במפורש, שכשהקשר מסתיים, כל מה שהיה שייך לכל אחד מתוך בני הזוג ערב הנישואין, יישאר שלו גם בפרידה.

אז אם כך, נשאלת השאלה בעניין הסכם ממון לפני הנישואין בין בני הזוג, בשביל מה צריך לערוך הסכם ממון על דירה?

הרי דירתך מלפני הנישואין, נכללת בהגדרה הזו של החוק, והיא מוגנת.

אלא שכאן בא "אבל". והוא "אבל" גדול.

כל חוק, בכל נושא, הוא מינימליסטי. שורה שתיים של קביעת העיקרון. הנורמה. החוק אכן אומר את מה שכתבתי לעיל (בשורה אחת), אבל הוא שותק, לגמרי, בנושאים חשובים אחרים:

למשל, מה קורה עם  עליית הערך, ההשבחה של הדירה הזו מלפני הנישואין, בתקופת חיי הזוגיות שלכם, שלאחר הנישואין?

הסכם ממון על דירה לפני הנישואין
לערוך הסכם ממון על דירה לפני הנישואין

דוגמאות:

עליית ערך הדירה בתקופת הנישואין- האם שייכת לשני בני הזוג?

ערב נישואיכם, הייתה הדירה הזו שווה שני מיליון ₪.

כשאתם נפרדים, הדירה הזו שווה שלושה מיליון ₪.

כלומר, הדירה צברה "רווח" פסיבי, בתקופת הנישואין.

אתם נפרדים. האם מי שהיה בעל הדירה מלפני הנישואין, יישאר שלה? או האם יתבצע תחשיב, על פי דרישת מי מבניכם שלא היה בעל הדירה, ולפיו, מיליון ש"ח שצמחו על הדירה, שייכים לשניכם, חצי – חצי?

זו איננה שאלה תיאורטית כלל וכלל, ואם היא לא תוסדר בהסכם הממון, אין לדעת מה יוחלט לגבי העניין הזה.

שכר דירה מהדירה מלפני הנישואין- למי שייך?

במהלך חיי הזוגיות, הדירה מושכרת. שכר הדירה מופקד לחשבונו האישי של בעל הדירה. אבל, החוק הנ"ל, איננו מסדיר את הנושא של השכרת הדירה. ואם כבר, אז ההסדר מדבר על כך, שכל מה שמרוויחים שני בני הזוג במהלך הזוגיות, שייך לשניהם. אז האם שכר הדירה הזה, הוא אישי, ושייך למי שהוא בעל הדירה, או לשני בני הזוג?

גם כאן- בלי לערוך הסכם ממון על דירה, תהיו בספק לעניין הזה, גם אם הקפדתם להפקיד את התקבולים השוטפים מהשכרת הדירה, לחשבונו של בעליה.

החלפת הדירה מלפני הנישואין בדירה אחרת

הדירה הזו, כמו כל רכוש אחר, היא דינמית ומשתנה. נניח שבמהלך הקשר הזוגי שלאחר הנישואין, הדירה נמכרת. במקומה רוכש בעל הדירה, דירה אחרת. החוק איננו מדבר על כך. החוק, נזכיר, מדבר על רכוש עבר, שהיה לכל אחד מבני הזוג "ערב הנישואין".

והנה בפרידה, אותה דירה שהחוק מדבר עליה, כבר איננה קיימת. מה עושים? אם הפרידה תהיה מלווה בסכסוך ממוני, יועלו בהקשר זה טענות שונות ומשונות. למשל, ייטען, שמי שהיה בעל הדירה, צריך לצאת עם שוויה "ההיסטורי". נניח, הדירה נמכרה ב שני מיליון ₪- שיקבל את זה. ואילו הדירה שנרכשה בתקופת הנישואין- וערכה נסק- תהיה חצי חצי.

בלי הסכם ממון על דירה לפני הנישואין, לא תדעו מה יחליט השופט בעניין.

מגורים בדירה מלפני הנישואים

ישנה פסיקה חדשנית בעניין הזה, ולפיה, אם תגורו בדירה הזו, תקופה משמעותית, ותגדלו בה את ילדיכם, אזי למרות קיומו של החוק, אפשר והיא תחולק בפרידה "חצי-חצי".

פסק הדין עסק בין בני זוג, שגרו בדירה שלו מלפני הנישואין, גידלו את ילדיהם המשותפים בה, ובית המשפט פסק שהדירה הזו, למרות הוראות החוק, היא "חצי – חצי".

למעשה, ניתן לומר, שבית המשפט פסק בניגוד לחוק. אני מפנה אתכם הדין כאן. וגם כאן. ראו לגבי הנושאים שצריך להבטיח ולהגן במגורים בדירה מלפני הנישואין.

רכישת דירה משותפת, במקום הדירה מלפני הנישואין

מה קורה בין בני הזוג, בהעדר הסכם ממון, כאשר מי שהיה בעל הדירה מלפני הנישואין, מוכר אותה, ובכסף שמתקבל, אתם קונים ביחד, בתקופת הנישואין שלכם ( או בתקופת הזוגיות כ"ידועים בציבור" ), דירה משותפת, בהשקעות לא שוות?

מה מקבל בפרידה מי שהיה בעל הדירה מלפני הנישואין? בהעדר הסכם ממון בעניין הזה- אין לדעת מה תהיה החלטת השופט.

דירה מלפני הנישואין עם משכנתא

במקרה שעל הדירה מלפני הנישואין רובצת משכנתא, והיא תמשיך להיות משולמת לאחר הנישואין, מה ההשפעה של זה לגבי הבעלות באותה דירה? למשל, אם נניח שהמשכנתא משולמת מהחשבון המשותף ( כי ההכנסות מופקדות לחשבון המשותף ).

מה יהיו טענות הצדדים במקרה כזה? מי שלא היה בעל הדירה, אפשר ויטען, כי מאחר והוא השתתף במשך שנים בהחזרים החודשיים של המשכנתא, מגיע לו חלק מהזכויות בדירה.

שיפוץ ואחזקה של דירה מלפני הנישואין

ומה קורה כאשר אין לכם חשבונות אישיים, או שיש- אבל אין בהם כסף, ואתם ממנים שיפוץ מהחשבון המשותף? מה ההשפעה של זה על זכות הבעלות המלאה באותה דירה?

לסיכום: הסכם ממון על דירה מלפני הנישואין

חד משמעי, אם לאחד מכם יש דירה מלפני הנישואין- אל תיכנסו למסגרת הנישואין, ללא הסכם ממון.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
עו"ד אורי גנור

עו"ד אורי גנור

עורך דין הסכם ממון אורי גנור, הנו המשרד היחיד בישראל, העוסק ומתמחה, באופן בלבדי, יחודי וארצי, אך ורק, בהסכמי ממון בין בני זוג, ופועל כ – עו"ד הסכם ממון בלבד.

עוד מאמרים שכדאי לך לקרוא:

גלילה לראש העמוד